A parketta az otthonok padlóburkolatainak egyik legősibb és legnemesebb fajtája, a klasszikus nagypolgári lakások alapvető kelléke. A fa parketta sokak szerint érték, így a régi parketta felújítása mellett döntenek a lakásfelújítás során. Mások szerint viszont a fa parketta elavult és ósdi, így lamináltra kívánják cserélni.
Ebben a cikkben körbe járjuk a régi fa parketta felújítása legfontosabb tudnivalóit és összehasonlítjuk a fa parketta és a laminált padlót előnyeit és hátrányait.
Miért számít különlegesnek és értékesnek a fa parketta?
Először is, a fa parketta nem csak egy hangzatos elnevezés, hanem egy valódi fából készült, természetes anyag.
Emiatt a fa parketta rendkívül hosszú élettartamú, tartós és strapabíró. Egy jól ápolt, megfelelően karbantartott fa parketta akár évtizedeken át szolgálhatja a tulajdonosait. Ezen kívül a fa remek hőszigetelő képessége miatt kellemes érzetet biztosít a lábak alatt.
A fa parketta megjelenése elegáns és időtlen. Az igényes enteriőrök egyik legfontosabb eleme, amely stílusától függően akár rusztikus, modern vagy klasszikus otthonokban is megtalálhatja a helyét. A megfelelően kiválasztott parketta kiemelheti az adott tér hangulatát, és hozzájárulhat a lakás értékének növeléséhez is.
Épp ezen értékei miatt is, nem csoda, hogy a gazdag, nagypolgári lakásokban a teljes padló burkolat fa parketta volt. Ezekre , ha megfelelően vigyáztak a mai napig kitűnő állapotban vannak és némi felújítás után, további 30 évig élvezhetőek.

A régi parketta felújítása
A fa parketta nagy előnye, hogy ha sérül vagy elhasználódik, a legtöbb esetben javítható. A parkettajavítás legfontosabb lépései a következők:
1. A felület előkészítése: A javítási folyamat első lépése a felület előkészítése, ami magában foglalja a régi lakkréteg eltávolítását. Ezt általában csiszolással végzik, hogy a parketta felületét simává és egyenletessé tegyék.
2. A sérült parkettalapok cseréje: Ha egyes parkettalapok megsérültek, azokat ki kell cserélni. Ezt úgy végzik, hogy óvatosan eltávolítják a sérült elemet, majd egy új darabot illesztenek a helyére. Fontos, hogy az új lap színe és mintázata harmonizáljon a meglévő parkettával.
3. Tömítés és csiszolás: Miután az új parkettalapok a helyükre kerültek, a teljes felületet újra átcsiszolják, hogy egyenletes legyen. Ezt követően a rések és hézagok tömítésére kerül sor, hogy a parketta teljesen sima felületet kapjon.
4. Lakkozás: A javított parketta felületét végül lakkozni kell, hogy védelmet nyújtson a kopás ellen, és visszaadja a fa természetes fényét és szépségét. A lakkozás tartós védelmet nyújt a felületnek.
Régi parketta felújítása során használható lakkok
A parketta csiszolás utáni kezelése során különböző típusú lakkokat használhatunk a felület védelmére és esztétikai megjelenésének fokozására. A lakkok kiválasztása a kívánt megjelenéstől, a padló használatának intenzitásától és a környezetben fennálló körülményektől függ.
Vizes bázisú lakkok
A vizes bázisú lakkok napjainkban az egyik legelterjedtebb típusnak számítanak, mivel környezetbarátabbak, alacsonyabb VOC-tartalommal (illékony szerves vegyületek) rendelkeznek, és gyorsabban száradnak.
Oldószeres lakkok
Az oldószeres lakkok erősebb kémiai alapúak, de hosszabb száradási idővel és nagyobb kopásállósággal rendelkeznek, mint a vizes bázisú lakkok. Mélyebb, melegebb színt ad a fának, ami kiemeli a természetes fa erezetét és textúráját.
A lakkok nemcsak az alapanyaguk alapján különböznek, hanem a fényességi szintjük is eltérő lehet. Ez a parketta végső megjelenését befolyásolja.
Matt lakk:
– Természetes hatást kölcsönöz a fának, mintha kezeletlen lenne.
– Kiváló választás minimalista , modernebb belső terekhez.
– Kevesebb védelmet ad a fának, így az könnyebben sérülhet
Selyemfényű lakk:
– Kiegyensúlyozott megjelenést ad, amely egyszerre fényes, de nem túl csillogó.
– Jó választás, ha elegáns, karakteres, de visszafogott megjelenést szeretnénk.
Fényes lakk:
– Nagyon fényes, tükörszerű felületet ad a parkettának.
– Kiemeli a fa erezetét és színeit, és elegáns, luxus megjelenést biztosít.
– Könnyen karcolódhat a lakk felület, ezért nagy forgalmú helyiségekbe nem mindig ajánlott.

A parketta pácolása
A régi parketta felújítása során lehetőség van a fa parketta színének is megváltoztatására bizonyos mértékig, a lakkozás előtt történő pácolás segítségével.
A fa parketta pácolása egy olyan eljárás, amelynek során a parketta színét megváltoztatják anélkül, hogy eltakarják a fa természetes erezetét. A pácolás célja lehet a fa színének sötétítése vagy világosítása, illetve egyedi árnyalatok elérése.
A pácolás során a parketta felületére egy speciális „festékanyagot” visznek fel, amely mélyen beszívódik a fába, és tartósan megváltoztatja annak színét.
A pácolás során különböző árnyalatok választhatók, így például a természetes fa világosítása, barnítása, vagy akár szürkés, kékes, zöldes árnyalatok is elérhetők, attól függően, hogy milyen stílusú enteriőrt szeretnénk kialakítani.
A pácolás előnye, hogy megőrzi a fa természetes textúráját és mintázatát, így a fa karaktere megmarad, miközben új színvilágot nyer. Ezáltal könnyen igazíthatjuk a parkettát az adott térhez vagy a modern trendekhez, anélkül, hogy teljesen új burkolatra lenne szükség.
Ennek az eljárásnak a díja jóval költségesebb, mint egy egyszerű felújítás, hiszen makulátlanul lecsiszolt és egyenletes felületre van szükség, különben a szín sem fog egyenletesen elterülni a teljes felületen.
A régi fa parketta felújítása a teljes padló felszedésével
Sok esetben a fa parketta állapota egy egyszerű csiszolással nem javítható meg, mert az nagyon hepe hupás, vagy sok helyen elcsúsztak a lapok egymástól.
Ilyen esetben lehetőség van a teljes padlózat felszedésére, majd újbóli lerakására.
A régi fa parketta felújítása során, ha bontásra kerül a sor, gyakran érdekes felfedezéseket lehet tenni az alatta található rétegekről. A hagyományos fa parketták esetében többféle alátét és hordozóréteg található a parkettalapok alatt, amely biztosítja a stabilitást és a hosszú élettartamot.
Az egyik leggyakoribb réteg a salak, amit a parketta alá töltöttek a régi építésű házakban. Ez a salakréteg azért volt szükséges, hogy kiegyenlítse a padlót és biztosítsa a parketta stabilitását. Ezen felül jó hang- és hőszigetelő tulajdonságokkal is bírt, amely segített csökkenteni a helyiségek közötti zajterhelést.
A salak réteg felett egy gerendázat található, melyen párnafákon vannak ragasztva vagy fúrva a parkettalapok.
Amikor egy régi lakásban a parketta már nem egyenletes, és fel kell szedni, majd újra lerakni, a folyamat több szakaszból áll. Az újratelepítés nemcsak esztétikai okokból fontos, hanem a stabil, biztonságos használat érdekében is.
A régi parketta felújítása során a felszedése kényes folyamat, amely gondos odafigyelést igényel, különösen akkor, ha a parketta jó állapotú és újra felhasználható.
A parkettát lassan és óvatosan kell felszedni, nehogy megsérüljenek a lapok. Ehhez speciális vésőket és szerszámokat használnak, hogy az egyes elemeket kiemeljék. Ha a lapok szegezve vannak, azokat ki kell húzni, ha ragasztva, akkor a ragasztót el kell távolítani.
Az eltávolított parkettalapok alatt található ragasztót, és a hordozóréteget teljesen el kell távolítani. Erre speciális kaparóeszközöket vagy akár hőlégfúvót is lehet használni a régi ragasztó fellazítására.
Miután a parkettát felszedtük, azokat gondosan, a visszarakás sorrendjében egy külön helyiségbe helyezik, majd az alapfelület előkészítése következik.
A legtöbb esetben a salak réteg és a gerendázat megtartása mellett, új alátét réteget telepítenek, mely leggyakrabban OSB lap.
Miután az alátétet leraktuk, megkezdődhet a parkettalapok visszahelyezése .
A parketta lerakása történhet ragasztással vagy szegezéssel. Manapság a legnépszerűbb módszer a ragasztás, amely biztosítja a stabil rögzítést. A parkettalapokat egymáshoz illesztik, hogy tökéletesen szoros és sík felületet kapjanak.
Ezután a régi parketta felújítása lépései következnek, melyek a csiszolás, tömítés és lakkozás.
Vannak azonban helyzetek, amikor a régi parketta felújítása nem megoldható, vagy a fa parketta már nem felel meg az igényeknek, új dizájn elképzeléseknek. Ebben az esetben sokan döntenek úgy, hogy lecserélik a régi parkettát laminált padlóra.



A fa parketta és a laminált melegburkolat közötti különbségek
Bár a fa parketta és a laminált padló hasonló funkciót töltenek be az otthonokban, jelentős különbségek vannak köztük mind anyagösszetétel, mind tulajdonságok tekintetében.
A legfontosabb különbség az alapanyagban rejlik. Míg a fa parketta 100%-ban természetes fából készül, addig a laminált padló egy több rétegből álló szintetikus anyag. A laminált padlók felülete egy magas nyomáson préselt dekorrétegből áll, amelyre egy védőréteget visznek fel. Ez a dekorréteg lehet faerezetű mintázatú, de valójában nem fa, hanem csak annak az imitációja.
A fa parketta megjelenése természetesebb, mivel valódi fából készül. Az egyes lapok mintázata, színe és textúrája teljesen egyedi, míg a laminált padló esetében gyakran ismétlődő mintákkal találkozunk. A fa parketták szépsége és értéke az idővel csak növekszik, míg a laminált padló könnyebben elhasználódik, és a felújítása is nehezebb és korlátozottabb, mint a régi parketta felújítása.
További különbség az élettartamban rejlik. Míg a fa parketta megfelelő karbantartás mellett akár több évtizeden keresztül is használható, a laminált padlók élettartama általában rövidebb, különösen ha nem megfelelően használják őket. A fa parkettát lehet csiszolni, újralakkozni, javítani, míg a laminált padló esetében, ha megsérül egy elem, azt esetleg cserélni lehet.
A laminált padló előnyei között szerepel a könnyebb telepítés. A laminált padló egyszerűen lerakható klikkes rendszerben, és általában kevésbé érzékeny a nedvességre, mint a fa parketta, amely különösen a vizes helyiségekben lehet előnyös. Mivel egyre népszerűbb, hogy a nappali, étkező és konyha egy légtérben van, és ehhez szeretnének egységes burkolatot használni, sokan döntenek a laminált padló mellett, mely ha vízálló , akkor kiválóan alkalmas a konyha részre is.

A laminált padló telepítése
A laminált padló telepítése előtt fontos, hogy az alapfelület egyenletes, sima és száraz legyen. Gyakran szükség van párazáró fólia és szigetelő alátét réteg lerakására, hogy a laminált padló alatt ne gyűljön fel nedvesség, és hogy a padló csendes legyen járás közben.
A laminált padló paneljeit klikkes rendszerben illesztik egymáshoz, ami biztosítja a szoros és stabil kapcsolatot az egyes elemek között. Mivel a laminált padló nem igényel szegezést vagy ragasztást, a telepítése gyors és tiszta folyamat. Az egyetlen hátrány talán az, hogy a laminált padlót nem lehet úgy javítani, mint a fa parkettát – ha egy elem megsérül, fel kell szedni mind, hogy ki lehessen cserélni.
Miért nem mindig gazdaságos a laminált padló lerakása ?
Sokan a laminált padló előnyeként említik, hogy jóval olcsóbb mind az alapanyag, mind a fektetése munkadíja, mint a régi parketta felújítása, de ez bizonyos helyezetekben nem igaz, amennyiben a fogadó felület nem megfelelő.
Többen úgy akarják a padló cserét megoldani, hogy a meglévő régi fa parkettára akarják ráhelyezni a laminált burkolatot. Ez azonban nem szerencsés megoldás. Hiszen a laminált padlók fektetése esetében, meg van határozva, hogy milyen minimális mértékű eltérés lehet az aljzatban. Ez alig 2 mm. Tehát ez azt jelenti, hogy ha a fogadó felület nem teljesen egyenletes, abban púpok és eltérések vannak, a lerakott laminált padló sem lesz megfelelő. Könnyen elmozdulhat és felpúposodhat idővel.
Abban az esetben, ha tartós és biztos eredményt szeretnénk érdemes a régi parkettát felszedni, melynek két kimenetele lehet.
Ha szerencsénk van a parketta alatt esztrich betont találunk, amely , ha jó minőségű, egy kisebb aljzatkiegyenlítés után felhelyezhetjük rá a lamináltat a megfelelő alátét fóliára.
A másik lehetőség, ha nem megfelelő az esztrich beton, vagy egyáltalán nincs is esztrich beton a parketta alatt. Ez jelentősen megnöveli a költségeket.
Hiszen ez esetben a nem megfelelő fogadó felületet, legyen az rossz beton, vagy salak réteg fel kell bontani (ki kell termelni ) és helyébe egy új rétegrendet kialakítva kell a fogadó felületet elkészíteni, betonozni, aljzatkiegyenlíteni. Ebben az esetben már nem is olyan olcsó a laminált padló.
Mivel a kivitelezésnek meg van a maga sorrendje, és a fenti munkák sok időt és költséget jelentenek, fontos, hogy már előre kitaláljuk mit is szeretnénk, és azt a felmérésen elmondjuk a kivitelezőnek. Így tudunk pontos költségvetést és határidőt kapni. Persze, aki nem jártas ezekben a kérdésekben nem feltétlenül tudja, mivel kell készülnie, de nekik segíthet a letölthető felújítás tervező, és a hozzá kapcsolódó e-mail mini kurzus a felújítás tervezéséről.
A laminált padló és a fa parketta közötti különbségek a csere után
Miután a régi parkettát laminált padlóra cseréltük, az otthonunk padlója esztétikailag friss és modern hatást kelt. Azonban érdemes megjegyezni, hogy a laminált padló sosem adja vissza ugyanazt a természetes, meleg érzetet, mint a fa parketta. A laminált padlók ugyan esztétikailag hasonlíthatnak a fára, de érintésre, tapintásra és kopásállóságra nem érik el a valódi fa minőségét.
A laminált padló azonban könnyebben karbantartható, és nem igényel olyan gyakori ápolást, mint a fa parketta. Továbbá jobb változatai a nedvességgel szemben is ellenállóbbak, így ma már alkalmazható vizes helyiségekben vagy konyhákban is, mely témáról egy korábbi cikkünkben itt olvashat.
Ha lakásfelújítás előtt áll, a padló kiválasztása mind a költségek, mind a design szempontjából egy fontos feladat, így azt célszerű már a tervezési szakaszban eldönteni. Mert fontos tudni, hogy a lakásfelújítás nem a bontással kezdődik, hanem a tervezéssel kell kezdeni. Ha nem jártas ebben a folyamatban, segítségére lesz a Felújítás Napló, a digitális felújítás tervező.

EZ IS ÉRDEKELHETI