Ha valaki lakásfelújításba kezd, fontos, hogy ismerje mik a lépések, és bármilyen meglepő, a folyamat nem a bontással kezdődik, hanem a felújítás tervezés az első lépés.
A felújítás tervezés azért nagyon fontos, mert a részletek ismeretében lehet pontos költségvetést felállítani, eldönteni a műszaki megoldásokat és elsőre megfelelően kivitelezni a munkafolyamatokat.
Azt általában mindenki tudja, hogy mikorra kell kiválasztani és megvenni a csempét vagy eldönteni a fal színét. De a felújítás tervezés során van 5 dolog, amit a lakásfelújítók túl későn döntenek el.
Ha ezeket későn dönti el valaki, akkor a módosítása rengeteg többletmunkával, költséggel és idővel jár, vagy egyszerűen csak kénytelen beletörődni, hogy nem olyan lesz a végeredmény ahogy szeretné.
Nézzük mi az az 5 dolog, amit mindenki későn dönt el a felújítás tervezés során


Az elektromos kiállások pontos helye
Az elektromos kiállások a felújítás tervezés fontos részét képezik. A felújítás tervezés során először meg kell állapítani az igényeket, aztán a stílus irányt, utána megtervezni az alaprajzot, elképzelni benne a berendezést, majd ahhoz igazítani a kiállások helyét. Tehát el kell dönteni hova kerülnek a lámpák, kapcsolók, konnektorok mm-re pontosan.
A bontás után a lakásfelújítás lépései közül hamar következik az elektromos alapszerelés. Ekkor még gyakorlatilag csak a puszta falak állnak, de mégis már meg kell mondanunk, például hova kerül majd és mekkora lesz a konyhasziget, hogy pontosan fölé kerüljön a lámpa.
Ehhez használtunk alaprajzkészítő programokat, ahol méretarányosan be is tudjuk bútorozni a helyiségeket. Ez pedig segíthet eldönteni, hogy hova kerüljenek a kiállások.
Létezik egy felújítás tervező digitális eszköz is, amiben előre gyártott listák és kérdések vannak. Ebben minden helyiséghez külön elektromos tervező van, amiben fel vannak sorolva az opciók, hogy milyen fényekre, milyen berendezési tárgyakra kell gondolni a tervezéskor.

A csapok típusa
Ma már egyre népszerűbbek azok a csaptelepek, amelyek falsík alattiak.
Ez azt jelenti, hogy például egy mosdó csap esetén a csap nem a mosdón ül, hanem felette kb 15 cm-vel a falból áll ki.
Ugyanígy létezik falsík alatti zuhanyszett is, ahol a keverőrész a falba van beépítve, és csak a kar látszik ki.

A csaptelep esetén amennyiben az hagyományos típus, úgy ráér azt a felújítás végére beszerezni, de, ha rejtett csaptelepet választunk, azt még a gépészeti alapszerelés során be kell szerezni, mert a szerelőegységet be kell építeni a falba, a látszó részt pedig a felújítás végén a szerelvényezéskor kell felszerelni.
De, ha a felújítás tervezés során ezt nem döntjük el, csak a felújítás végén a szerelvényezéskor döbbenünk rá, hogy ilyen rejtett csapot szeretnénk, már nem lehet beépíteni, vagy csak jelentős bontás után.
A mosdó tükör és a lámpa felette
A felújítás tervezés során sokan nem gondolnak arra, hogy fontos előre eldönteni milyen lesz a fürdőszobában a mosdó, a tükör és a lámpa.
Ennél a hármasnál rengeteg variáció létezik már, és mindegyik más kialakítást igényel az alapszerelések során:
- választhatunk egy lámpát a tükör fölé
- tehetünk két lámpát a tükör két oldalára
- választhatunk ledes tükröt , ami a tükrön lévő gombbal és nem kapcsolóval kapcsolható fel
- lehet olyan mosdószekrényünk is, amibe bele van építve a lámpa, a konnektor és a kapcsolója
Ezek a megoldások mind másfajta szerelést igényelnek, abból a szempontból, hogy hova kerüljön a kiállás és a kapcsoló , így ezeket sem elég eldönteni a beköltözéskor.



Az ajtó típusa
Az ajtóról sokan tudják, hogy annak a beszerelése a felújítás legvégén történik. De arra már sokan nem gondolnak, hogy ennek ellenére a felújítás tervezés fontos lépése az ajtó átgondolása. Ennek több oka is van, mert az ajtó jellemzői a felújítás több szakaszát is befolyásolják.
Először is, fontos tudni, hogy az ajtó milyen széles lesz és mekkora tok borítással fog rendelkezni. Ennek megfelelően kell a falban lévő átjárót kiépíteni.
Ezután fontos, hogy az ajtó melyik irányba nyílik. Ezt figyelembe kell venni, amikor eldöntjük, hogy a kapcsolók és konnektorok hol helyezkednek el, hogy ne forduljon elő az, hogy az ajtót kinyitva az ajtólap mögé kerül a kapcsoló a szobában.
Ezen kívül az ajtó nyitási iránya befolyásolja a betonozást és a burkolást is. A betonozáskor az ajtónál dilatációs hézagot hagynak, és később annak megfelelően alakítják ki a burkolatváltást, aminek az ajtólap alá kell esnie.

A konyhabútor hátfal
A felújítás műszaki megoldásai szempontjából pedig fontos még a konyhabútor időben való eldöntése. A konyhabútor méretei és beosztása lényeges az elektromos alapszerelés és a gépészeti alapszerelés során. Tudni kell melyik gép mekkora lesz és hol lesz a konyhában, hogy a hozzájuk tartozó elektromos és gépész kiállások pontos helyre kerüljenek.
A konyha szempontjából ezenkívül fontos, hogy milyen lesz a konyha hátfal. Ez a nagyjából 60 cm helyköz az alsó és felső szekrény között.
Konyhai hátfalból is sokféle típus létezik, amik különböző műszaki megoldást igényel, tehát az anyagnak megfelelően kell eldönteni, hogy milyen legyen a fogadó felület. Például , ha hidegburkolat lesz, az alá nem szabad glettelni, de egy ragasztott műanyag falpanel glettelt felületre kerül rá.



A felújítás tervezés láthatóan nagyon sok későbbi folyamatot befolyásol a felújítás során, ezért nem szabad félvállról venni. Persze érthetően sokan nem tapasztaltak ezügyben és nem tudják mit kellene megtervezniük a felújítás megkezdése előtt.
Nekik nagy segítség lehet a felújítás napló, ami végig vezeti a felújítókat a felújítás tervezésén.
De ezen a weboldalon is talál ingyenes anyagokat , amik segítik a felújítás tervezésben és a folyamatban.
EZEK IS ÉRDEKELHETIK