Több falat is el kellett bontani a panellakás felújítás során, azért hogy a tulajdonosok igényeit megvalósíthassuk, melyek között plusz egy szoba és egy tágasabb fürdőszoba is volt.
De megvalósíthatóak ezek egy panellakás felújítás során?
Tarts velünk és bemutatjuk a panellakás felújítás folyamatát és az alaprajzi módosításokat, amiket eszközöltünk rajta.
A panellakás felújítás előtti, eredeti állapot
Ez a budapesti panellakás 2 szobából, külön konyhából, fürdő és wc helyiségekből állt.
Az egyes helyiségeket több szűk folyosó kötötte össze egymással.
A bejárat mellett volt a konyha, ami mellett közvetlenül a nappali volt, kijárattal a terasz felé.
Az előszobából nyílt egy hosszú, keskeny folyosó, amelyről egyik oldalon a két szoba, másik oldalon egy tároló, egy wc és a folyosó végén a fürdőszoba volt.
Megbízói igények a panellakás felújítás alatt
A megbízók igénye az volt a panellakás felújítás során, hogy alakítsunk ki még egy szobát, amely dolgozószobaként, a későbbiekben pedig akár önálló gyerekszobaként is működhet.
Erre a legmegfelelőbb megoldás az volt, ha a konyha helyén alakítottuk ki a dolgozószobát, úgy, hogy a konyha átkerült a mellette lévő nappaliba.
A lakásban nagyon szűk közlekedő folyosók voltak, ami helyett a tulajdonosok szerettek volna egy tágasabb előteret kialakítani. Mivel a jelenlegi előszoba és közlekedők nem voltak alkalmasak arra, hogy abban egy két kisgyerekes család könnyen mozogjon.
A legfőbb igény viszont az volt a panellakás felújítás alatt, hogy a folyosó végén lévő fürdőszoba méretét megnöveljük, és elférjen benne egy mosógép és még egy wc, úgy, hogy a különálló wc helyiség is megmaradjon.
A munkálatok
Ezeknek az igényeknek a teljesítéséhez egy komplett bontással indult a panellakás felújítás.
Elbontásra kerültek a beépített gardrób szekrények, a meglévő burkolatok, amik alatt volt, hogy még padlószőnyeg is volt. Lekapartuk a falról a festékeket, és a rengeteg sok téglamintás tapétát.
Mielőtt neki kezdtünk a falak bontásának egy statikusi szakvéleményt kértünk.
Minden társasházban meg vannak a felújításra vonatkozó szabályok, de ezek egy panellakásban esetében még fontosabbak és részletesebbek.
Panellakásban kizárólag a válaszfalak elbontására van lehetőség, ha azt statikus jóváhagyta, továbbá a konyha áthelyezéséről is kikértük a véleményt.
A panellakás felújítás során eltervezett bontások közül szinte mind jóváhagyta a statikus, kivéve a korábbi gardrób szekrények között fellelt kis falat, melynek maradnia kelett.
De így is egy sokkal tágasabb teret kaptunk, amivel meg tudtuk valósítani a folyosón a fürdő bővítését. Ehhez impregnált gipszkartont és ytongot használtunk fel.
Az alaprajzi módosítások mellett teljesen felújítottuk az elektromos hálózatot, és a vizet is, a falakat és a padlót is.
A teljes felújítás nagyjából 2 hónapot vett igénybe.
De nézzük meg az eredményt helyiségenként .
Az új konyha a panellakásban
A különálló konyha a bejárat mellett volt. Ebből egy dolgozószoba lett és a konyha átkerült a mellett lévő nappali helyiség falára L alakban.
A kérdés az volt, hogyan vezethetjük át a vezetékeket, a nappali felé.
A statikus szakvéleménye alapjan ez a padlóban történt , de mivel nem engedte megvágni a födémet, meg kellett emelni a szoba szintjét.
A konyha elrendezését a tulajdonosok az ikeával tervezték meg, ott készült a konyhaszekrény. Bézses árnyalatú és üveg szekrény ajtókkal, fahatású munkapulttal készült, és fehér csempe hátfallal lett kiegészítve.
A konyha és a nappali területén is egységes vízálló melegburkolat került a padlóra.
A kibővített panel fürdőszoba
Az új fürdőszoba területét, a folyosó felé bővítettük.
Ehhez elbontásra került a fürdő eredeti bejárati fala, majd a wc és fürdő közötti fal magasságában felhúztunk egy gipszkarton falat. Ezzel kialakítottunk egy téglalap alakú fürdőszobát.
Mivel a fürdőszobával szemben lévő szoba ajtaja belógott az új fürdő területébe, így ezt áthelyeztük a fürdőn kívülre, az elbontott gardróbszekrény helyére.
Az átalakítások után a klasszikus kicsi panel fürdőszobából, egy jóval kihasználhatóbb méretű fürdőt hoztunk létre.
A fürdőszoba területe így elég nagy lett ahhoz, hogy egy mosógép , egy mosdó, egy kád és egy 2. wc is befért.
A panellakás felújítás alatt a vízvezetékeket egy gipszkarton fal mögött vezettük el. Ami érdekesség volt ebben a panelben, hogy a fürdőszobai strangokhoz a folyosóról lehetett hozzáférni .
A fürdőkádat a rövid falról elforgattuk, így mellé fért egy rejtett tartályos wc , és a külön wc helyiségben is rejtett tartályosra cseréltük a korábbi wc-t.
Az új fürdőben a konyhával harmonizáló színek jelentek meg.
A falon bézs, a padlón szürke hexagon csempe lett, a konyhapulthoz hasonló fa mosdószekrény került be.
A szobák és a közlekedő
A panellakás felújítás módosításai után így 3 szobánk alakult ki, amiből a legkisebb a dolgozószoba lett, a másik a szülői háló, a harmadik pedig a gyerekszoba.
A szobák sötét fa melegburkolatot, és színes festést kaptak.
A panellakás felújítás végére lett egy tágasabb előterünk, ahonnan megközelíthetőek a szobák , a fürdő, a wc és egy kis tároló is.
A lakásban a sötétebb fa uralkodik, ami megjelenik a munkapulton, a melegburkolaton, a beltéri ajtókon és a mosdópulton is.
A szekrények , a konyhai csap és a fogantyúk elegánsabb , díszes stílusúak. De nem hivalkodóak, így nagyon szép letisztult egységes hangulata lett a panellakásnak.
FELÚJÍTÁS NAPLÓ
Ha lakásfelújítás előtt állsz, hasznos lehet számodra a Felújítás Napló, amely egy letölthető felújítás tervező füzet, amit digitálisan lehet használni.
Előre gyártott kérdésekkel, listákkal és táblázatokkal vezet végig a lakásfelújítás megtervezésén és a kivitelezés nyomon követésén.
Ez garantálja, hogy minden feladatra gondolj, ismerd a lehetőségeidet, kordában tartsd a költségeit, egységes designt alakíts ki, és nem vásárolj feleslegesen.
EZ IS ÉRDEKELHETI