A legtöbb kivitelezési munkánkon a megrendelők nem túl bátrak, ha a színekről és falszín kombinációk lehetőségeiről van szó. Leggyakrabban a fehér és a bézs falak elkészítését kérik. Ezek a falszínek nyugodt és könnyen bútorozható lakást biztosítanak.
Ha ennél merészebbre vágyunk, akkor ismernünk kell a módszert, amivel könnyen megtalálhatjuk a falszín kombinációk közül a számunkra legjobbat.
A legjobb falszín kombinációk megtalálásának legegyszerűbb módszere a színkerék használata. Mindössze 3 alapelvét, ha ismerjük, sokkal magabiztosabban fogunk színeket választani, legyen szó falról, bútorról vagy kiegészítőről.
Mi az a színkerék?
A színkerék 12 részre van felosztva, melyen az alap, másodlagos és harmadlagos színek találhatóak.
Az alap színek a kék, piros, sárga. Ezek azok a színek, amik nem keverhetők ki más színekből.
A másodlagos színek közé, azokat a színeket soroljuk, amelyek az alapszínek keverékei.
Ilyen
a kéknek és a pirosnak keveréke a lila,
a pirosnak és a sárgának a narancs,
a sárgának és a kéknek a zöld.
A harmadik csoportba pedig a harmadlagos színek tartoznak, amik két másodlagos szín keverékei.
A színek árnyalatai
A színkeréken a 12 fő színt láthatjuk, de ezeknek még számos árnyalatát ismerjük. Ezeket az árnyalatokat hivatalosan a szín telítettsége és fényessége határozza meg.
A szín telítettsége , az erejét mutatja. Ha egy piros színtől elvesszük az erejét rózsaszínt kapunk, ha hozzáadunk egy intenzív pirosat fogunk kapni.
Ha a fényességén változtatunk a színnek, akkor világosabb vagy sötétebb árnyalatát fogjuk kapni.
Mit kezdjünk a színkerékkel?
Azt általában mindannyian látjuk, hogy vannak olyan színek, amik jól mutatnak egymás mellett, és vannak, amik valahogy nem. Ahhoz , hogy a lehetséges falszín kombinációk közül ki tudjuk választani az egymáshoz illőket, ismernünk kell a színekerék 3 leggyakoribb szín csoportosítását.
A színkeréken álló színeket többféleképpen tudjuk csoportosítani egymással, és ezen csoportok alapján meg tudjuk határozni, melyik színek fognak jól mutatni egymással.
Monokróm színek
Az első lehetséges csoportba a monokróm színek tartoznak.
A monokróm színcsoport esetében egy színnek a különböző árnyalatait kombináljuk egymással, a szín telítettsége és fényessége alapján.
Így például nagyon szép és nyugodt falszín kombináció lehet egy világosabb és egy sötétebb zöld árnyalat megjelenítése.
Analóg színek
A második gyakran használt színkerék csoportba az analóg színek tartoznak.
Az analóg színkombináció esetén olyan színeket párosítunk, amik a keréken egymás mellett állnak. Ebben a párosításban is számtalan lehetőségünk van, mert párosíthatjuk az egymás mellett álló színeknek bármely árnyalatát.
Így a falszín kombinációk közül jól mutathat egy intenzív zöld és kék , de akár ezeknek a púder, azaz kevésbé fényes és telített csoportja is.
Komplementer színek
A harmadik csoportban a komplementer színeket használhatjuk a lehetséges falszín kombinációk között.
A komplementer színek, azok amelyek a keréken egymással szemben állnak. Mint egy kék és narancssárga.
Ha a keréknek ezt a három csoportosítását követjük, amikor falszín kombinációk közül választunk, de akár akkor is, ha a kiválasztott falszín mellé bútorok vagy tapéta színét választjuk ki, biztosan nem fogunk mellé lőnni.
Egy felújítás alatt mindig fontos, hogy előre tervezzük meg a lépéseinket és a design elképzeléseinket, mert, ha a tervek szerint haladunk, és választunk, akkor sosem fogunk mellé lőni és felesleges, nem passzoló dolgot vásárolni.
A 2. lépés a színkártya és az applikáció
Ha biztosra akarunk menni a falszín kombinációk kiválasztásában tovább mehetünk még egy lépéssel.
Színkártyával és applikációval is meg tudunk győződni a falszín kombinációk tökéletességéről.
Ha eldöntöttük a színkerék alapján melyik csoportba tartozó színeket szeretnénk használni, akkor megkereshetjük a színeket a Dulux applikációjában és kipróbálhatjuk hogy mutatna a falon.
A telefonunkra letölthetjük a festék márka programját a Dulux Visualizert. Abban megkereshetjük a színt, amit használni szeretnénk a falon, majd a telefon kameráját a fal felé irányítva, az applikáció beszínezi a képen a falat a választott színre. Így megnézhetjük a lakás fényviszonyaiban, hogy mutatna.
Amikor bármit vásárolunk, legyen az festék vagy akár burkolat, fontos, hogy mindig olyan fényviszonyok között nézzük meg, ahol használni fogjuk.
Így, ha festéket vásárolunk szerezzünk be egy színkártyát róla.
A színkártyát tegyük ahhoz a falhoz közvetlenül, amit festeni szeretnénk vele, és nézzük meg, hogy mutat, ahogy ráesik a fény. Mert egy szín egyik vagy másik falon másképp mutathat attól függően honnan éri a fény.
Ezek a módszerek vonatkoznak azokra az esetekre is, ahol mondjuk nem a tökéletes falszín kombinációk után kutatunk, hanem egy falszínhez a tökéletes bútor színt vagy egy falburkolat színét keressük. Minden olyan esetben, amikor színválasztásra kerül sor, használjuk a színkerék elméletét.
Ha még hezitál mi legyen a fallal, nézze meg a 6 beltéri falburkolatot is, amit javaslunk és használtunk már korábban.
EZ IS ÉRDEKELHETI